טעינה ראשונית של סוללת ליתיום

טעינה ראשונית של סוללת ליתיום
תוכן עניינים

נדמה שאין אדם שלא מצא את עצמו תוהה מול סוללה חדשה, מה ואיך לנהוג בה. האם להתחיל להשתמש בה כמו שהיא, כאשר על פי רוב היא מוטענת בחציה או שמא להטעין אותה קודם כל. במאמר זה נסביר הכל על טעינה ראשונית של סוללת ליתיום.

הבלבול בנושא הזה הוא גדול. במיוחד לאור העובדה שאין כמעט כל מידע על כך ברשת. לשם כך חברת אס בי אנרג'י הכנו עבורכם את המאמר הבא.

נעניק לכם מעט מידע טכני על אודות סוללות הליתיום ונלמד איך הכי כדאי להטעין את הסוללה, בייחוד בטעינה הראשונה שלה.

איך להטעין את הסוללה בפעם הראשונה?

כאשר אתם עומדים לעשות שימוש בסוללה, מומלץ להטעין אותה במלואה ורק אחר כך להשתמש בה. אם אתם רוצים סתם כך להטעין אותה על מנת לאחסן אותה כשהיא מלאה, חשוב שתדעו שהדבר עשוי לקצר את חייה של הסוללה באופן משמעותי.

עושים שימוש יומיומי או שימוש שבועי תכוף בסוללה? כמובן שמומלץ להטעין אותה למצב מלא ולפרוק בהתאם לצורך.

לפני טעינה ראשונית של סוללת ליתיום

תאי ליתיום

תא הסוללה של סוללת ליתיום הוא תא אלקטרו כימי (תא ליתיום 18650). יש בו תרכובת כימית אשר יוצרת זרם חשמלי בתגובה למתכת. כאשר הסוללה נמצאת בשימוש, היא פורקת מתח וההרכב הכימי שלה משתנה, עד שהיא מגיעה למצב בו היא כבר לא מסוגלת לייצר יותר זרם חשמלי. בשלב הזה הסוללה בעצם ריקה.

חשוב להבין את ההבדל בין סוללות רגילות כמו ניקל, מטל, קדמיום ועוד לבין סוללות ליתיום. בעוד שאת הראשונות אפשר יהיה לטעון גם לאחר שהן התרוקנו לגמרי, הרי שסוללות ליתיום הן בעלות תחום תחתון מינימלי אשר עד אליו מותר לסוללה לרדת. אם היא יורדת למטה מהתחום התחתון, כבר לא תהיה יותר אפשרות לטעון אותה.

באותה מידה יש לה גם תחום עליון שזהו סף אותו אסור לסוללה לעבור. לשם כך יש בכל סוללה 'בקר סוללה'. תפקידו של בקר הסוללה הוא לשמור שהסוללה אכן תישאר תמיד בטווח הנכון. מעל התחום התחתון ומתחת לתחום העליון. בקר זה מכונה – BMS. כל עוד הוא במצב תקני ומתאים לסוללה, הוא ידאג לשמור על תאי הסוללה.

מצבי מתח של תא ליתיום

למעשה קיימים שלושה מצבי מתח לתאי הסוללה.

  • מתח תחתון – זהו מצב המתח המינימלי המותר עליו הרחבנו לעיל. ירידה ממצב מתח זו הורסת את תאי הסוללה.
  • מתח נומינלי – זה מצב אמצע. במצב זה משנעים אלינו את הסוללות מהמפעל וכך הלקוחות בעצם מקבלים אותם.
  • מתח עליון – זהו המתח המקסימלי. מעל רמה זו של מתח, הסוללה עשויה להיהרס.

כאמור המתח הנומינלי הינו מצב אמצע. זהו למעשה מצב סטטי אשר בו תא הסוללה הוא במצב הכי מאוזן. השינוע של הסוללות מהמפעל נעשה במצב כזה, וזו גם ההמלצה על פי תו התקן הישראלי, כאשר כך נמנע הסיכון של חימום הסוללות ופיצוץ מסוכן שלהן.

S.B Energy
פתרונות אנרגיה

המרכז הישראלי לייצור ומכירת מוצרי ליתיום יון. ברשותנו מעבדה מתקדמת לייצור סוללות ליתיום יון. לאופניים חשמליות, לקורקינטים, לטרקטורונים וקטנועים ועוד… ובנוסף אנו מוכרים באתר ובחנות את כל חומרי הגלם הנדרשים.

ייצור כחול לבן
תו תקן ישראלי
מוצרי ליתיום
סוללות לאופניים
סוללות לקורקינט
סוללות לטרקטורון
קטגוריות מידע נוספות
מידע נוסף בנושא
פיצוץ סוללת ליתיום

סוללות ליתיום יון הן סוללות שבשנים האחרונות נכנסו לשימוש למגוון גדול של שימושים. אם זה סוללות לאופניים חשמליים ואם זה סוללות לקורקינט חשמלי. בטרקטורונים או

קרא עוד »
לקבלת עזרה ויצירת קשר

נא למלאות את הטופס ונציג יצור איתך קשר בהקדם האפשרי.